Ja - mama

27MAR2013

Jak zrobić omlet?

Witajcie Smile

dziś w porze obiadowej przechodzę do Was z propozycją śniadania Smile, no ewentualnie kolacji Laughing.
Omlet – bo o nim mowa, to jedno z moich ulubionych dań z dzieciństwa. Zaraz za tzw „tostami francuskimi”, które przez całe życie nazywałam po prostu chlebem w jajku Smile.

Omlet może nie jest najbardziej sytym posiłkiem, ale na pewno bardzo smacznym. Jak go robimy? Mam dla Was chyba najprostszy sposób Smile.

Potrzebujemy 2 jajka, łyżkę stołową mąki pszennej i 2 łyżeczki cukru (albo wg uznania).

Moja córeczka pokazuje Wam, aby zwracać uwagę na pieczątki znajdujące się na jajkach Smile. Pamiętajcie, że trójka to chów w klatce.

Ubijamy pianę – można to zrobić szybko i bez wysiłku odpowiednią końcówką choćby blendera. Ja jak widać jestem tradycjonalistką...

Kiedy piana jest ubita na sztywno (zawsze sprawdzamy stawiając miskę do góry dnem nad głową osoby, która stoi najbliżej nas Smile) dodajemy resztę składników i delikatnie – ale dokładnie – mieszamy.

Na patelni roztapiamy sobie tłuszcz – ja przy smażeniu omletu korzystam z masła osełkowego, ale to wedle uznania. Jeśli macie talent kulinarny, to możecie wylać całą masę omletową na patelnię. Jeśli natomiast chcecie sobie ułatwić życie to można usmażyć 3 mniejsze i wówczas bez problemu się je obraca Smile. Najważniejszy jest jednak sposób smażenia. Omlet smażymy na najmniejszym ogniu... Trwa to trochę dłużej, ale dzięki temu nam się nie przypali Smile.

I gotowe Smile

Na omlet możecie położyć owoce z bitą śmietaną, nutellę albo mój ulubiony dżem truskawkowy Smile. Zamieniając cukier na szczyptę soli możecie zrobić omlet z pieczarkami i cebulką – ile głów tyle pomysłów Smile.

Smacznego!

Roulina Czeszę Się blog - Jak zrobić omlet? starszy post nowszy post
comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka: