Do it yourself

12KWI2013

DIY Naturalne farbowanie tkanin

Cześć Dziewczyny,

dziś mam dla Was małe farbowanie tkanin Smile. Kurkuma to przyprawa doskonale nam znana, natomiast nie każdy wie, że jest to także naturalny barwnik wykorzystywany to farbowania tkanin w Indiach. Pomyślałam więc, że czas ten barwnik przetestować, tym razem nie na głowie bo żółtych włosów nie lubię Laughing, ale na bluzce. Do testowania wybrałam taką, której ewentualne zniszczenia przeżyłabym bez żalu Smile. Jeśli jesteście ciekawe tego procesu to zapraszam Smile...

Potrzebna nam będzie tkanina, może być koszulka, poszewka, obrus, firanki... Ważne żeby był jasny kolor i naturalny skład (jak zawszeTongue Out).

Jeśli chcemy mieć wzorki na materiale, małe kawałki tkaniny obwiązujemy sznureczkiem, można kombinować z wzorkami jak tylko Wam podpowiada wyobraźnia Smile - ja zrobiłam wersję podstawową bo testową Smile.

Moczymy materiał w zimnej wodzie.

Trzeba zagotować wodę w garnku następnie dodać saszetkę kurkumy (do kupienia tam gdzie przyprawySmile). Gdy woda z kurkumą zacznie wrzeć, wkładamy materiał, zmniejszamy ogień i gotujemy godzinę. Ja do ostatnich kilku minut gotowania dodałam ocet, aby utrwalić kolor.

Po godzinie wyciągamy szmatkę i dokładnie płuczemy tak długo, aż woda będzie czysta. Nie jest to szybki proces Smile.

Rozwiązujemy niteczki i jeszcze raz płuczemy, suszymy i gotowe Smile

Farbując bluzkę wymyśliłam już, że można kolor różowy/bordowy uzyskać postępując tak samo ze skórkami buraka, niebieski używając zmielonego indygo, zielony łącząc kurkumę z indygo, a może używając pokrzywy... Jest wiele możliwości Laughing Moja bluzka testowa pozostanie do chodzenia po domu, gdyż i tak taka była jej natura, ale kto wie może zafarbuję jeszcze coś na „wielkie wyjście” Laughing.

 

Pozdrawiam serdecznie Smile

Roulina Czeszę Się blog - DIY Naturalne farbowanie tkanin starszy post nowszy post
comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka: