Wasza strefa

06WRZ2013

Seria "Twój Post" (5) "Jak obchodzić się z włosami w zależności od koloru?(...)" -Sara

Witajcie Kochani,

dziś mam dla Was kolejny artykuł z serii „Twój Post”, jego inspiracją jest Sara, która napisała do mnie tak:

„Na Pani blogu chętnie bym przeczytała o wskazówkach dotyczących obchodzenia się z włosami w zależności od koloru, kiedy należy je podcinać, jakie czynności warto wykonać na rzecz ich dobra w krótszym czasie, niż np ''bananowa odżywka do włosów'' (ktora jest rewelacyjna, ale nie sprawdza się na codzień gdy mamy wypełniony dzień)Smile".

W pierwszych słowach nie mogę nie poprosić o zwracanie się do mnie w mniej oficjalnej formieSmile, jednak wiem, że Sara po prostu jest uprzejmaSmile.

Temat postu jest trochę skomplikowany, gdyż istotniejsze dla naszej pielęgnacji jest to jaką włos ma strukturę, czy łuski są permanentnie uchylone na skutek np. działania rozjaśniacza, czy gładko przylegają do siebie odbijając pięknie światło. Jak ta struktura wygląda na całej długości, czy przy nasadzie jest inna niż na długości i końcach – itd. Tego tupu informacje są nam potrzebne odnośnie własnych włosów, aby dobrać dla nich odpowiednią pielęgnację. Kolor sam w sobie nie stanowi większego wyznacznika choć oczywiście nie jest bez znaczenia – nic co dotyczy naszych włosów nie jest bez znaczeniaWink. Tak więc spróbujmy odpowiedzieć na powyższe pytania...

Jak obchodzić się z włosami w zależności od koloru?

Od naszego koloru włosów zależy to jak długo możemy pozostać na słońcu bez ochrony, aby nie zaszkodzić włsom (i tylko im – kolor włosów nie ma wpływu na nasze ciało, choć naturalne włosy mają z nim związek). Tak więc włosy jasne i rozjaśniane mogą być bezkarnie na słońcu najkrócej bo tylko kilka minut podczas, gdy włosy ciemne i czarne mogą być dłużej bo nawet do godziny.Po tym czasie mogą się przesuszyć, a nawet zniszczyć. Dlatego ważne są filtry na włosy, odpowiednio dobrane kosmetyki, nakrycia głowy i spięte włosy – podczas upalnych dni.

Większość kolorów włosów dzieli się na chłodne i ciepłe, i według odcienia powinny być pielęgnowane. Jako przykład zrobienia sobie krzywdy, przytoczę mój własny, gdy chcąc rozjaśnić włosy, płukałam je w nagietku – bardzo silnie zostały podbite rude refleksy na moich włosach, nie słabiej niż przypuszczam, że byłoby po użyciu szamponetki, a może nawet farby (w teorii) do 28 myć. Tak więc niektóre płukanki jak rumianek, nagietek czy nawet lipa może dodać nie zawsze chcianych ciepłych refleksów.

Chcąc się skupić na pielęgnacji włosów pod względem koloru i tak zawsze powrócimy do punktu w którym trzeba określić zniszczenia i pod tym kątem dobierać pielęgnację, mając na uwadze stosowanie kosmetyków chroniących kolor włosów farbowanych.

Od każdej zasady są wyjątki, ja nie jestem też specjalistką w koloryzacji dlatego moja wiedza ogranicza się do tego, aby o malowane i rozjaśniane włosy dbać jeszcze bardziej troskliwie niż o te naturalne... Trzeba uważać na promieniowanie słoneczne, przez które płowieje kolor włosów, szampony (np. przeciwłupieżowy może szybciej wypłukiwać efekt koloryzacji), a także trzeba mieć na uwadze to co w teorii powinno nam pomóc czyli oleje i zioła, tak aby nie popsuły efektu naszych zabiegów. Trzeba wszystko dobierać indywidualnie i zgodnie z potrzebami włosów – inne działanie może zaszkodzić. Dlatego nie pokuszę się w tym miejscu o omawianie poszczególnych przypadków, ale zachęcam do poszukiwań na blogach dziewczyn, których włosy przeszły podobną drogę i aktualnie są po prostu ładneSmile.

Kiedy należy podcinać włosy?

Krąży mit, iż podcinanie włosów przyspiesza ich wzrost. Jest to bujda na resorach i zapuszczając włosy nie obcinamy ich tylko „dla zasady”. Włosy podcinamy, gdy same uznamy to za stosowne...Smile Osobiście namawiam do podcinania końców w celu odświeżenia fryzury, ujarzmienia włosów czy (już według mnie koniecznie), gdy zauważymy rozdwajające się końce. Tego typu zniszczeń nie zreperuje żaden kosmetyk, a rozdwojona końcówka wędruje ku górze, co w konsekwencji doprowadzi do tego, że jeśli będziemy zwlekać trzeba będzie podciąć włosy nie 2cm a 10.. Zalecam również podcięcie włosów połamanych i z charakterystyczną biała kulką – ta kulka to pęknięty włos, który tak czy siak się złamie. Jednak to jak pielęgnujecie swoje włosy jest Waszą sprawą i ja mogę namawiać, ale nic nikomu nie nakazujęSmile.

Jakie czynności warto wykonać na rzecz ich dobra w krótszym czasie?

Faktycznie naturalne maski mogą działać cuda na włosach. Z racji, że są naturalne i nie posiadają ani konserwantów, ani substancji drażniących można je trzymać dość długo nawet na skórze głowy – pod warunkiem właśnie, że mamy czas. Dzięki temu włoski pomału sobie wszystko wchłoną, co im tam jest potrzebne... Kiedy jednak nie mamy czasu ważne są prozaiczne rzeczy, o których w pośpiechu możemy zapominać...

Trzeba pamiętać o tym, że:

-Włosy są delikatne, nie szarpiemy ich przy myciu, czesaniu i wiązaniu.

-Zakładając kurtkę, torbę przez ramię, kładąc się na poduszce zwracamy uwagę na to, aby nie przygniatać włosów.

-Śpiąc dbamy o włosy, które podczas tej wydawałoby się niegroźnej dla nich czynności mogą się bardzo połamać i poplątać (wkrótce napisze o moim idealnym nocnym spięciu włosów..Laughing).

-Nie używamy gumek z metalowymi elementami, gumek recepturek, które targają włosy, uważamy na spinki i wsuwki.

-Unikamy działania na włosy gorącym powietrzem lub gorącym metalem czy ceramiką oraz dbamy o to, aby na koniec pielęgnacji zamykać łuski włosa – np. stosując płukankę z czystej zimnej/chłodnej wody.

-Kochamy nasze włosy i staramy się mimo wszystko zawsze dostrzec w nich pięknoSmile.

A jeśli chodzi o maski, to nie ma nic złego w stosowaniu drogeryjnych czy profesjonalnych. Zazwyczaj producent zaleca czas ich trzymania na włosach i nie przekracza on 5 minutSmile - pamiętajmy tylko o tym, aby jak zawsze sprawdzić sobie składSmile.

Na zakończenie, skoro temat trochę dotyczył koloryzacji, mam dla Was propozycję pewnej zabawySmile. Jeśli korci nas zmiana fryzury czy koloru zanim naprawdę to zrobimy, możemy kuknąć sobie w TEN link i sprawdzić wirtualnie czy wściekły róż albo afro, to w naszym wypadku dobry wybórSmile. Mnie moje stylizacje na tyle rozbawiły, że postanowiłam się nimi z Wami podzielićLaughing.

I na koniec moja ulubiona! Laughing

Lubicie takie zabawy?Smile Mnie to - muszę przyznać - wciąga..Laughing

Tyle wieści na dziś, kolejną autorką tematu artykułu z serii „Twój Post” będzie DominikaSmile.

 

Buziaki!

Roulina Czeszę Się blog - Seria starszy post nowszy post
comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka: