My hair story

18LUT2013

Płukanka na włosy z l-cysteiną

Witam,

Jakiś czas temu dokonałam moich pierwszych zakupów na zrobsobiekrem.pl. Jak nie trudno się domyśleć wpadłam w ciąg... Ale dziś nie o moich ciągotach, a o płukance z l-cysteiną na włosy Smile.

Jeśli jesteście ciekawe receptury na tę płukankę, znajdziecie ją TUTAJ. Jednak uczulam Was na dokładne czytanie przepisu i zgodne z nim odmierzanie proporcji.

Ja wykorzystałam recepturę nr 3 bez witaminy B3. Natomiast przy ponownych zakupach już się w nią zaopatrzyłam i następne sprawozdanie z płukanki l-cysteinowej będzie razem z tą witaminą. Zobaczymy, czy będzie istotna różnica Smile.

Czym jest l-cysteina?
Cysteina jest jednym z dwudziestu podstawowych aminokwasów .
posiada działanie regenerujące - uczestniczy w procesach odżywiania i  odnowy komórek, ze względu na małą masę cząsteczkową  jest łatwo  wchłaniana, odżywia, regeneruje i wzmacnia włosy, przywraca im połysk i zdrowy wygląd, likwiduje stany zapalne skóry, chroni przed szkodliwymi skutkami działania promieniowania UV, jest związkiem o działaniu antyoksydacyjnym - sama cysteina wyłapuje wolne rodniki tlenowe a także jest surowcem do produkcji glutationu - specjalnego białka chroniącego komórki, działa nawilżająco. (źródło)

Co było mi potrzebne do wykonania płukanki?


10% aloes zatężony 10x (płaska łyżeczka o pojemności 5 ml)

3% L-cysteina (ok 2,5 łyżeczki o pojemności 1 ml)

1% pantenol 75% (0.4 ml)

85% woda (42.5 ml)

Jest wiele możliwości zaaplikowana płukanki na włosy. Można przelać ją do miseczki i płukać w niej włosy, można polewać. Ja przelałam ją do opakowania po szamponie,

ze względu na odpowiadający mi otwór i polewałam płukanką włosy. Przy okazji potrząsając butelką, składniki idealnie się ze sobą połączyły. Z podanej w recepturze ilości składników, płukanki wystarczyło mi na 4 użycia. Między poszczególnymi „polewaniami” trzymałam ją w lodówce. Płukanka może być w niej przechowywana nie dłużej niż dwa tygodnie, jeśli nie używamy konserwantów.

Jak ją stosować?
Płukanki stosuje się zawsze na umytą głowę. Ja po myciu zawsze daję maskę choćby na chwilę, więc po użyciu maski, delikatnie odciśnięte włosy z nadmiaru wody polewam w/w płukanką. Po zabiegu nie spłukuję jej, a zawijam w ręcznik i postępuje z włosami jak po każdym innym myciu.

Co nas może zaskoczyć...
Zapach. Mnie zapach l-cysteiny jakoś wybitnie nie przeszkadza. Nie jest ładny, to na pewno. Zbliżony jest do zapachu palonych włosów oraz do tego, który czuć przy robieniu trwałej ondulacji... Wydaje mi się, że uczciwie jest uprzedzić o tym domowników, mój mąż nie jest fanem tej płukanki na moich włosach Smile. Dodatkowo zapach niestety nie ulatnia się całkowicie, mało tego ja l-cysteinę czułam jeszcze tydzień po ostatnim zabiegu... Niby dobrze bo to znaczy, że jest we włosach i działa, szkoda tylko, że oznaką tego jest smrodek..

A jak wygląda na włosach?

Tu pierwszy raz zastosowana l-cysteina. Włosy wysuszone suszarką, rozczesane przed wysuszeniem i po.

Tu po raz drugi. Włosy rozczesane tylko po myciu i „ugniecione” bawełnianym materiałem, wysuszone naturalnie.

L-cysteina po raz trzeci. Włosy rozczesane po myciu i po naturalnym wyschnięciu. Dodatkowo zastosowana odżywka b/s wzbogacona keratyną. Uwaga tego typu połączenia mogą niektóre włosy przeproteinować. Wybaczcie mój niewyjściowy wygląd na tym oto obrazku, ale godzina była bardzo późna, zdjęcie robione telefonem, zero makijażu i krem na twarzy - idealne połączenie do zdjęcia Smile, ale musiałam Wam pokazać efekt jaki uzyskałam bez żadnych środków do stylizacji....

Tak wygląda moja pierwsza przygoda z płukanką l-cysteinową. Włosy po niej są miękkie i dobrze się układają. Na tyle zaliczam ją do udanych, że tak jak wspomniałam wyżej, wkrótce zaczynam nowe testy z l-cysteiną w roli głównej Smile. Używając jednak owej płukanki zwróćcie uwagę na to czym je dodatkowo odżywiacie. Nadmiar protein może mieć odwrotny skutek do zamierzonego, czyli laminowanie włosów żelatyną w tym czasie również niewskazane.

Pozdrawiam serdecznie

Roulina Czeszę Się blog - Płukanka na włosy z l-cysteiną starszy post nowszy post
comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka: