My hair story

30WRZ2012

Czy chemiczne rozjaśnianie włosów bardzo im szkodzi?

Ponieważ, kiklanaście razy rozjaśniałam włosy fabrą, a raz dekoloryzowałam je, schądząc z czerni do blondu, uznałam, że przyda się wpis, który wytłumaczy, co w zasadzie dzieje się, podczas chemicznego rozjaśniania, z naszymi włosam.
Powszechnie wiadomo, że blond czupryna jeszcze, żeby była gęsta to marzenie nie jednej kobiety. Jednak zanim zdecydujemy się na zabieg rozjaśniania, spróbujmy się nieco więcej o nim dowiedzieć, dlaczego jedne włosy rozjaśniją się do platyny, a inne wyglądają jak kurczak... 

Rozjaśnianie chemiczne stosowane jest przy użyciu silnych utleniaczy. Do najpopularniejszych należą woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru o stężeniu od 3% do 12%, w zależności od potrzeb oraz nadsiarczany, odznaczające się stosunkowo łagodnym działaniem. Podczas chemicznego rozjaśniania, czyli utleniania melaniny włosa, zachodzą bardzo złożone procesy,. Na ich przebieg ma wpływ wiele czynników takich jak wyjściowa barwa włosów, wartoość pH roztworu, steżenie utleniacza, temperatura, czas, obecność innych czynników itd.
Istotną informacja jest, że inaczej rozjaśnią się włosy ciemne, których eumelanina ulega uwolnieniu stosunkowo łatwo, przechodząc od ciemnego brązu a nawet czerni do stopniowo, coraz jaśniejszych odcieni jasnego brązu i koloru blond. Natomiast czerwona feomelanina, jest bardziej odporna na czynniki utleniające, odbarwia się powoli, stopniowo przechodzi przez odcienie pomarańczowo-ceglaste, do bardziej intensywnej żółci. A jak to wygląda mechanicznie? Wygładzona łuska włosa utrudnia penetrację utleniaczom, a co za tym idzie dotarcie do pigmentu, który znajduje się głębiej wewnątrz włosa. Dlatego chemiczne rozjaśnianie, jak i trwała ondulacja, musi być zawsze połączone z tzw rozpulchnianiem. Podczas rozpulchniania następuje podniesienie łusek włosa, które tworzą jego osłonę i rozburzenie wewnętrznej struktury włosa umożliwiając penetrację składników mieszanki.

Po wypłukaniu dokładnie włosów nadal zostają one rozpulchnione. Jeżeli je w takim stanie wysuszymy będą matowe, suche i trudne do ułożenia. Dlatego po zakończeniu rozjaśniania konieczne jest zastosowanie substancji zakwaszającej i regenerującej. Pod ich wpływem zmniejsza się porowatość włosa. Należy pamiętać, ze każde rozjaśnienie pozostawia we włosach trwałe i nieodwracalne zmiany. Źle przeprowadzone odbarwianie, może skończyć się poważnymi zniszczeniami, które przede wszystkim spotęgowane są, złym stanem włosów przed rozjaśnianiem oraz źle dobranym rodzajem stosowanego preparatu. 

Tak więc drogie Koleżanki zastanówmy się czy warto, jeśli jednak uznamy, że warto upewnijmy się, że będzie ten zabieg przeprowadzony prawidłowo, a po zakończeniu ufundujmy włosom przez dłuższy czas systematyczne SPA na pewno im się przyda.

Roulina Czeszę Się blog - Czy chemiczne rozjaśnianie włosów bardzo im szkodzi? starszy post nowszy post
comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka: